Građani Bosne i Hercegovine od kraja 2022. za ulazak u zemlje Šengen zone moraće da posjeduju putnu dozvolu, čija cijena je sedam evra.

Do sada smo zemlje Šengen zone mogli posjetiti bez viza i putnuh dozvola ukoliko se zadržavamo manje od 90 dana. Međutim, od kraja 2022. na snagu stupa Evropski sistem za putne informacije i odobrenja (ETIAS), što znači da će građani zemalja izvan Šengen zone morati prijavljivati ulazak.
Iz EU napominju da “nije u pitanju viza, već putna dozvola, slična onima kakve su potrebne za ulazak u SAD ili Australiju”.
U našem slučaju neće biti potrebne za posjetu Hrvatskoj, Irskoj, Kipru, Rumuniji i Bugarskoj, ali hoće za ostale zemlje EU, kao i za Švajcarsku, Norvešku, Island i Linhenštajn, zemlje koje su u Šengenu ali nisu dio EU.
Prijava se obavlja onlajn formularom, a prema tvrdnjama zvaničnika traje kratko, u 95 odsto slučajeva rezultirati automatskim odobrenjem. I koštaće sedam evra, a u pitanju je jednokratna naknada, dok putna dozvola važi tri godine i odnosi se na više putovanja. Troškovi od sedam evra odnose se na one koji imaju između 18 i 70 godina.
ETIAS je elektronski sistem kojim EU želi da vodi evidenciju o putnicima iz zemalja koje nisu u Šengen zoni, a takođe im nije potrebna ni viza za ulazak. Evropska komisija predložila je uspostavljanje ovog sistema još u novembru 2016. godine, a tadašnji predsjednik EK Žan-Klod Junker obrazlagao je ideju time da “moramo znati ko prelazi naše granice. Na ovaj način znaćemo ko putuje u Evropu prije nego što uopšte stignu ovdje”.
Kako bi se prijavili na ETIAS, putnici moraju imati validan pasoš, adresu elektronske pošte i debitnu ili kreditnu bankovnu karticu. Prilikom popunjavanja, između ostalog, potrebno je navesti osnovne biografske podatke, uključujući ime i prezime, datum rođenja i državu u kojoj ima prebivalište. Mediji dalje navode da će biti potrebni i detalji iz pasoša, a na kraju procesa i da odgovore na set bezbjednosnih i zdravstvenih pitanja.
“Evropska komisija je osmislila ETIAS za građane Bosne i Hercegovine kako bi unaprijed provjerila putnike na sve potencijalne rizike ili prijetnje prije nego što stignu u šengenski prostor, kako bi se ojačala sigurnost granica Evrope. ETIAS će tako pomoći da se zatvori važan jaz u pogledu informacija i bezbjednosti. Putnici iz zemalja koje imaju koristi od bezviznog režima putovanja u EU, uključujući one iz regiona Zapadnog Balkana, nastaviće da tako putuju”, stoji na sajtu sistema ETIAS.
Osim za građane zemalja našeg regiona, ETIAS će važiti za još 60 zemalja svijeta.